Kavos gėrimas rytais daugeliui žmonių yra tapęs ritualu, tačiau, kad mėgautumėtės išties puikia kava, verta žinoti keletą jos ruošimo subtilybių.
Ką verta žinoti užpiltinės kavos mėgėjams
„Norintiems pasigaminti skanią užpiltinę kavą reikėtų naudoti rupaus arba vidutinio rupumo maltą kavą. Dažniausiai kavos gamintojai ant kavos pakuotės pažymi simboliu arba užrašu, kuriam kavos gaminimo būdui ji paruošta, pavyzdžiui, malta kava, paruošta užplikyti karštu vandeniu, pažymima užrašu „In Cup“, - sako Gediminas Vnarauskas, įmonės „Puiki kava“ vadovas. Jis rekomenduoja kavos pakuotę atidaryti ir palaikyti prieš vartojimą, kad kava “pakvėpuotų” ir prisitaikytų prie aplinkos sąlygų. Būtų idealu, jeigu kavos pupeles susimaltumėte šviežiai prieš kiekvieną vartojimą.
„Vanduo taip pat yra labai svarbus faktorius, norint pasigaminti skanią kavą, todėl naudokite tik minkštą ir švarų vandenį. Iš karto neužpilkite ant sumaltos kavos verdančio vandens, nes ji tiesiog sudegs. Užviręs vanduo turėtų bent minutę pastovėti ir tik tuomet juo užpilkite maltą kavą, - pataria G. Vnarauskas. - Karšto vandens temperatūra turėtų siekti 94-95 laipsnių“.
„Kava bus gardesnė, jeigu ją gaminsitės pašildytuose kavos puodeliuose. Paprastas būdas, kaip pasišildyti kavos puodelius: įpilkite į juos karšto vandens ir palaikykite 20-30 sekundžių - tuomet jūsų kavos puodelis bus jau įšilęs“, - pataria G. Vnarauskas.
Jei maltą kavą plikote ne puodelyje, o kavinuke su stūmokliu („french press“), jos ruošimui galite vadovautis tais pačiais patarimais, kaip ir plikomai maltai kavai puodelyje. Visgi šiuo būdu gaminant kavą, ji būna pakankamai stipri, todėl šis plikymo būdas puikiai tinka švelnioms Pietų Amerikos kavos rūšims.
“Dažnai sulaukiu klausimo: kiek kavos reikia vienam kavos puodeliui? 100 ml puodeliui rekomenduojami 6-7 gramai maltos kavos, arba vienas arbatinis šaukštelis. Taigi standartiniam kavos puodeliui reikėtų dviejų arbatinių šaukštelių kavos.
Žinoma, kavos kiekis priklauso nuo individualaus kiekvieno žmogaus skonio, todėl nieko nėra blogo, jeigu vieni įsidės kavos daugiau, o kiti mažiau. Tiesiog kuo daugiau kavos naudosite, tuo sodresnio aromato ir skonio kava mėgausitės”, - sako G. Vnarauskas.
Jei kavai gaminti naudojate filtrinį kavos aparatą, kuris gamina silpną amerikietišką kavą, specialistas rekomenduoja naudoti stambiai sumaltą arba vidutinio rupumo kavą.
“Tai ne spaudimo principu gaminama kava, o karštas vanduo bėga pro sumaltą kavą, esančią filtre, ir taip apačioje stovintis stiklinis indas prisipildo jau pagaminta kava. Pliusai – nuolat gaminama kava, kuri nuolat pašildoma (palaikoma kavos temperatūra stikliniame inde). Tačiau kava, pagaminta tokiu kavos aparatu, išeina pakankamai silpna, neišgaunami visi kavos aromatai”, - sako G. Vnarauskas.
Pusiau automatiniai kavos aparatai (rankiniai kavos aparatai) gamina kavą spaudimo principu: tiesiog į kavos rankenėlę įpilama maltos kavos ir, įstačius rankenėlę į kavos aparatą, karštas vanduo aukštu slėgiu prabėga pro sumaltą kavą, ir taip yra pagaminama kava.
“Šio aparato privalumai: galima kontroliuoti visus kavos gamybos procesus, šviežiai susimalti kavą prieš kiekvieną daromą kavos puodelį, keisti kavos rūšis kiekvienam daromam kavos puodeliui, - vardija “Puiki kava” vadovas. - Vienintelis minusas, lyginant su automatiniu kavos aparatu, yra tai, jog po kiekvieno padaryto kavos puodelio reikia kavos rankenėlę išplauti ir išmesti panaudotus kavos tirščius”.
Anot specialisto, kai kurie žmonės kaip paprastesnį būdą naudoja kapsulinius kavos aparatus: sumalta kava yra specialiose kapsulėse, vieną jų reikia įdėti į kavos aparatą, užspausti ir spaudimo principu jums bus pagamintas kavos puodelis.
“Juo naudotis paprasta - panaudojus kapsulę nelieka tirščių, galite darytis kiekvienam kavos puodeliui skirtingas to paties gamintojo siūlomas kavos rūšis, pavyzdžiui, kavą be kofeino ir tt. Tačiau pagamintas kavos puodelis, lyginant su automatiniu kavos aparatu, yra pakankamai brangus.
Svarstant įsigyti kapsulinį kavos aparatą, reikia turėti omenyje, kad gamintojai dažniausiai juos gamina tokius, kuriems tinka tik jų siūlomos kapsulės, - tai apriboja kavos pasirinkimo laisvę”, - sako G. Vnarauskas.
Patarimai, kad kavos aparatas veiktų gerai ir gamintų puikią kavą:
1. Jei naudojate automatinį kavos aparatą, nors vieną kartą per savaitę išplaukite kavos aparato išspaudimo mechanizmą. Tai viena pagrindinių automatinių kavos aparatų dalių, į kurį įkrenta ką tik sumalta kava ir aukštu vandens slėgiu padaroma kava.
2. Bent vieną kartą per vieną arba du mėnesius (priklausomai nuo kavos suvartojimo) kavos aparatą reikėtų nukalkinti. Dauguma automatinių kavos aparatų informuoja, kada atėjo laikas atlikti kavos aparato nukalkinimo procedūrą.
“Ignoruojant ir nedarant nukalkinimų, vėliau susiduriama su vandens cirkuliacijos problemomis ir kaitinimo elemento sugedimu. Todėl neišvengiamai ateityje teks remontuotis kavos aparatą, kurio remontas gali gerokai patuštinti kišenę”, - įspėja G. Vnarauskas.
3. Bent vieną kartą per metus nuvežkite kavos aparatą visapusiškai profilaktikai kavos meistrams, kurie patikrins kavos aparato funkcionavimą ir taip galėsite ilgai mėgautis puikia kava.
Pagardinti kavą galima ne tik pienu
“Norėdami praskaidrinti savo dieną galite gerti ne tik juodą kavą, - nebijoti eskperimentuoti ragina G. Vnarauskas. - Kavą galite pasigardinti ne tik pienu ar pieno puta, pavyzdžiui, Belgijoje populiarus kavos ir šokolado derinys - į kavos puodelį įsidėti šokolado gabalėlį.
Afrikoje ir Vidurio rytuose labai populiaru į kavą įberti cinamono ar kardamono. Etiopai į kavą beria žiupsnelį druskos, o marokiečiai - net pipirų.
Šaltinis www.delfi.lt Originalus tekstas čia